Kuna domowa – o tym warto wiedzieć!

Kuna domowa – o tym warto wiedzieć!

Kuna domowa jest małym drapieżnikiem, którego pojawienie się w domu zwiastuje poważne kłopoty dla mieszkańców. W przeciwieństwie do gryzoni, kuny nie roznoszą chorób, ani zarazków, ale przyczyniają się do powstawania znacznych strat materialnych. Dlatego, jeżeli zauważymy jej obecność, należy podjąć jak najszybciej działania, mające na celu usunięcie zwierzęcia z budynku.

Wroga trzeba poznać, żeby go pokonać, dlatego walkę zaczniemy od zebrania najważniejszych informacji o kunach. Znajdziesz je w tym artykule.

Jak wygląda kuna domowa?

Kuna domowa zwana też kamionką to mały ssak wielkością przypominający typowego kota. Jej długość, nie licząc ogona, to około 50 cm. Śliniak, czyli charakterystyczna plama na szyi sięgająca aż do przednich łap, odróżnia ją od kuny leśnej, która zamiast białej, ma żółtą plamę na piersi.

Zwierzę ma ostre zęby i masywne łapy. Nos kuny jest jasny, a na opuszkach palców nie ma włosów. Kamionka ma brązowe futerko, stojące krótkie i zaokrąglone uszy oraz ciemne oczy. Charakterystyczny ogon kuny ma długość 21-27 cm. Waga kuny to od 1,2 do 2,5 kg, przy czym samice są lżejsze i mniejsze od samców. Sympatyczny wyraz pyska nie zdradza od razu jej natury, a jest to przecież zwierzątko o niszczycielskich skłonnościach.

Co je kuna domowa?

Jadłospis kuny domowej to dieta miks, ponieważ jest ona ssakiem wszystkożernym. Do jej przysmaków zalicza się między innymi ptactwo i jaja. Kuny mieszkające na wsi, potrafią przedostać się do kurnika i wykraść jajka lub zabić kury. Kuna poluje również na drobne ssaki – szczury, myszy, nornice. Lubi też owady np. chrząszcze i błonkówki. Uwielbia owoce, do jej ulubionych należą owoce leśne oraz jabłka, gruszki, śliwki, winogrona, czereśnie czy morele.

Urozmaicone menu kuny zmienia się w poszczególnych porach roku wraz z dostępnością pokarmu. Latem i jesienią dominują w nim owoce, a w drugiej połowie roku upolowane gryzonie. Zwierzęta mieszkające blisko ludzi, chętnie wyjadają resztki ze śmietników i kompostowników.

Kuna domowa zwyczaje

Kuny prowadzą nocny tryb życia. W nocy polują, natomiast w dzień odpoczywają. Są samotnikami, a dojrzałość płciową osiągają w wieku 2 lat. Ich okres godowy przypada na lipiec. Ciąża kuny trwa 8 miesięcy, więc małe rodzą się w kwietniu i maju. W miocie może być od 3 do 7 kun. Samica karmi młode mlekiem przez 3 miesiące. Kuna domowa żyje 8-10 lat. Zwierzę jest bardzo zwinne. Dzięki silnym łapom bez trudu wspina się nie tylko na drzewa, ale także na ściany, gzymsy czy rynny. Kuna lubi ciepłe i suche miejsca. Dlatego chowa się pod dachami domów, w składzikach drewna czy pod maską samochodów.

Jakie szkody może wyrządzić kuna domowa?

Obecność kuny w domu bardzo łatwo rozpoznać. Na strychu pojawiają się odchody kuny domowej o dość nieprzyjemnym zapachu. Poza nimi można znaleźć resztki upolowanych gryzoni czy innych składników jej diety, które gromadzi na zapas. Ponadto zwierzę drąży tunele w warstwie izolacyjnej budynku, wykonanej z wełny mineralnej. Przy okazji kuna przegryza kable instalacji elektrycznej, co grozi zwarciem i pożarem. Szkodnik ten niszczy również przewody od systemów alarmowych czy pomp ciepła. Zwierzę oznacza swoje terytorium moczem oraz innymi płynami fizjologicznymi, które podobnie jak odchody kuny domowej mają silną drażniącą woń.

Humanitarna pułapka na kuny

Kuna domowa jest pod ochroną. Dlatego nie wolno jej krzywdzić ani zabijać. Aby pozbyć się tego małego intruza, należy zastosować humanitarne metody. Proponujemy żywołapkę, dzięki której złapane zwierzę można bezpiecznie wypuścić z dala od zabudowań. Tego typu pułapka na kuny to klatka z ocynkowanej siatki wyposażona w mechanizm spustowy, który zatrzaskuje się, kiedy zwierzę sięgnie po włożoną wcześniej przynętę. Jako zanętę wykorzystuje się przysmaki kun, czyli surowe jaja, mięso lub owoce. Ważne, aby pułapki i jedzenia nie dotykać gołymi rękami. Kuny nie lubią zapachu człowieka, są przy tym nieufne i podejrzliwe.

Pułapki na kuny dostępne w naszym sklepie w skuteczny sposób pomogą pozbyć się tego niechcianego i uciążliwego lokatora.

do góry
Shop is in view mode
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium