Jak działają wabiki na zwierzęta?

Jak działają wabiki na zwierzęta?

Wywabienie zwierzyny ukrytej gdzieś w głębi lasu wymaga odpowiedniej wiedzy, sporej dawki cierpliwości oraz odpowiedniego sprzętu. Mimo że technika posuwa się do przodu, tradycyjne metody nadal górują w tej kwestii. Zostały one oczywiście unowocześnione o dzisiejsze rozwiązania technologiczne, co znacznie poprawiło ich skuteczność. W takim razie przeczytaj, jak działają wabiki na zwierzęta!

Różne możliwości wabików

W zależności od gatunku stosuje się rozmaite przynęty działają na rożne zmysły. Jak nietrudno się domyślać, inaczej wabi się ryby czy ptactwo niż dzikie leśne ssaki. Dobry myśliwy zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz tego niezbędna jest również wszechstronna wiedza. Bez znajomości obyczajów zwierząt i przyswojenia szeregu informacji z zakresu biologii czy geografii nawet najlepsze wabiki zdadzą się na nic.

Wywołaj dzika z lasu… wabikiem

Dziki wabi się w wyjątkowy sposób. Oprócz najpopularniejszej formy, czyli przynęt dźwiękowych, używa się w ich przypadku także substancji zapachowych. Wabiki tego rodzaju działają w prosty sposób – wystarczy dmuchnąć w membranę, aby wydać słyszalny dla zwierząt dźwięk. Urządzenia te mają zazwyczaj regulowane krążki służące do zmiany jego skali oraz natężenia. Warianty wykorzystujące aromat np. trufli czy kukurydzy to kolejna ze znanych i skutecznych metod na dziki. Substancje zapachowe pod postacią płynu umieszcza się w odpowiednich miejscach, aby przyciągnąć nieświadome stworzenia.

Inne zwierzęta

Jelenie, sarny, lisy, kuny czy bobry to tylko cześć leśnej fauny, którą trzeba wywabiać w celu kontrolowanego odstrzału bądź przetransportowania jej w inne miejsce. W przypadku większości ssaków bytujących w lesie również stosuje się wabiki, które działają z wykorzystaniem dźwięku, a także liczne substancje mające przyciągać zwierzęta zapachem. Odgłosy imitują te wydawane przez konkretne gatunki, a zapachy na ulubione przysmaki czworonogów czy feromony.

W wabieniu ptaków równie ważną rolę odgrywa oddziaływanie na ich zmysł słuchu. Oprócz wabików dźwiękowych na te zwierzęta działają też rożnego typu atrapy. Mogą to być np. gumowe kaczki dryfujące po tafli jeziora czy umieszczane na wysokości, powiewające na wietrze wstążki. Także ryby mogą zostać przyciągnięte przez fizyczne obiekty występujące pod postacią kolorowych, często fluorescencyjnych przynęt. W ich przypadku używa się również zanęty w formie pokarmu wrzucanego do wody.

Pamiętaj, że zwierzęta przyzwyczajają się do wabików

Jeśli jakiś dźwięk będzie powtarzał się zbyt często, jego efekt stanie się przeciwny do zamierzonego i zamiast przyciągać, będzie tylko płoszył zwierzynę. Warto tu przytoczyć odgłosy wydawane przez popularny model Predator, który swego czasu tak mocno zyskał na popularności, że zwierzęta nauczyły się go na pamięć i musiano zaprzestać jego używania przez pewien czas. Skuteczne, regularne wywabianie wiąże się więc z koniecznością systematycznej wymiany wabików dźwiękowych, aby móc oczekiwać, że będą działały zgodnie z oczekiwaniami. Pamiętaj o tym, zanim przystąpisz do pracy!

do góry
Shop is in view mode
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium