Jak wygląda żywołapka na lisa?

Jak wygląda żywołapka na lisa?

Hodowla drobiu to niezwykle satysfakcjonujące zajęcie, jednak wiążące się z dużą odpowiedzialnością za zapewnienie ptactwu bezpieczeństwa. Lisy jako drapieżniki bardzo często zakradają się do kurników i polują na kury oraz drobniejsze ptaki. Warto temu zapobiegać, ale również walczyć z tym stosując pułapki – nie tylko te z rury PCV robione samodzielnie. Sprawdź, jak uchronić się przed niepożądanymi gośćmi na swoim terenie!

Jak zapobiec atakom lisów na kurnik?

Te sprytne i zwinne stworzenia z łatwością dają sobie radę z wejściem do kurnika, wykorzystując ku temu niewielkie dziury w drewnianych ścianach czy przeskakując przez płot. Podstawą zapewnienia kurom bezpieczeństwa jest zatem nie tylko żywołapka na lisa mająca odpowiednie wymiary, ale również schronienie ptaków na noc w specjalnie skonstruowanych, szczelnych budkach. Oprócz tego warto zabezpieczyć cały teren, również od góry, przy pomocy siatki. Na wszelki wypadek należy też zastosować pułapki na lisa.

Jak wygląda żywołapka?

To sporych rozmiarów klatka w kształcie prostokąta wykonana ze stalowych prętów – solidnych, utrudniających przegryzienie. W jej wnętrzu należy umieścić zanętę w postaci surowego mięsa lub granulatu wabiącego, który bardzo silnie działa na lisy. Wymiary takiej pułapki mogą być różne – wiele zależy od tego, jak bardzo inwazyjne stały się te drapieżniki na Twoim terenie i jak duża według Ciebie jest ich populacja. Żywołapka jest mocna, ale jednocześnie lekka i nie ulega korozji, więc można ją z łatwością czyścić, na przykład przy użyciu myjki ciśnieniowej, aby wielokrotnie wykorzystywać ją na swoim terenie.

Jak działają takie pułapki?

Humanitaryzm w pozbywaniu się nieproszonych gości to podstawa działania. Nie należy dążyć do uśmiercania dzikich zwierząt, lecz do odstraszania ich, uniemożliwiania im wtargnięcie lub łapanie żywych, aby wynieść je daleko w las, gdzie nie szkodzą gospodarstwom. Samodzielnie zrobiona najprostsza pułapka na lisa z rury PCV może być sposobem na zwabienie intruza, jednak lepszym wyborem będzie wysokiej jakości, odpowiednio duża żywołapka w postaci solidnej klatki. Zwabiony do niej kawałkiem jedzenia lis wchodzi do środka i zostaje mechanicznie zatrzaśnięty. Pułapka typu żywołapka o standardowych wymiarach około 1,5 m długości może zmieścić nawet kilka dorosłych osobników, więc jest niezwykle praktyczna w przypadku dużych gospodarstw.

Czy żywołapki są skuteczne?

Te rude stworzenia nie bez powodu nazywane są spryciarzami – gdy tylko mają możliwość, unikają zbędnego marnowania energii na polowanie. Dużo chętniej zadowalają się tym, co uda im się znaleźć lub co łatwiej jest złapać – robactwo, pająki, myszy, ale również owoce. Żywołapki na lisy o odpowiednio dużych wymiarach nie powinny wzbudzić w zwierzęciu podejrzeń. Jeśli umieścisz tam kawałek surowego mięsa, prawdopodobnie skusi się ono, oszczędzając kury. Żywołapka o standardowych wymiarach około 1,5 m długości może zmieścić nawet kilka dorosłych osobników. Pułapka to praktyczne i humanitarne rozwiązanie, które powinieneś wypróbować u siebie!

do góry
Shop is in view mode
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium