Zmienić powierzchnię działki w istne pobojowisko potrafią nie tylko krety. Właściciele posesji z pewnością dobrze znają charakterystyczne dziury w ziemi wykonane przez nornice. Przekopują teren płytko, ale niezmiernie pracowicie, co bynajmniej nie spotyka się z wdzięcznością działkowiczów. Czy można je odstraszyć lub pozbyć się ich w inny sposób? Użyć pułapki, środka chemicznego czy może wybrać jeszcze coś innego?
Nornica – nieproszony gość na działce
Jak przystało na gryzonia, zwierzątko często zagląda do miejsc, w których może wyszukać coś do jedzenia. W tym, że działkę odwiedza nornica, upewnią nas tylko dzięki ślady jej łapek, ale i zębów. Poza kopaniem dziesiątek norek zajmuje się podgryzaniem kwiatów cebulowych czy kory młodych drzew. Jej działalność skutkuje zniszczeniami trawników, rabatek oraz grządek. Mały intruz podkrada też owoce.
Nornicy raczej nie zobaczymy, gdyż żeruje po zapadnięciu zmroku. Prowadzi nocny tryb życia, pozostawia po sobie obgryzioną korę, nadgryzione owoce krzewów czy drzew, jak również kłącza oraz liście. Jak na tak małe gabaryty dokonuje całkiem sporych spustoszeń. Dlatego nie dziwi, że wielu ludzi poszukuje sposobów na to, jak zwalczyć nornice. Nie chcą mieć na działce takiego mieszkańca.
Domowe metody zwalczania nornic
W sieci można znaleźć liczne mniej lub bardziej skuteczne rady dotyczące tych zwierzaków. Między innymi, działkowicze dzielą się doświadczeniami z kawą wsypywaną w podziemne korytarze. Odstraszające właściwości ma rzekomo posiadać również czosnek, cynamon oraz gorczyca. Niektórzy wkładają do kopców oraz tuneli także liście orzecha włoskiego albo gałęzie żywotnika. Nazwa rośliny może brzmieć egzotycznie, ale każdy ją zna – to tuja.
Kolejny przedmiot, który może przydać się w walce z nornicami, to butelka. Jak odstraszyć nornice przy jej użyciu? Ponoć wystarczy umieścić ją w ziemi otworem do góry, a wiatr „gwiżdżący” w szyjce w krótkim czasie przepędzi gryzonia z miejsca żerowania.
Jak pozbyć się nornicy humanitarnie?
Nie brakuje ludzi, którzy w walce z takim intruzem sięgają po konkretniejsze rozwiązania. Nie zastanawiają się, jak pozbyć się nornicy przyprawami czy kawą, lecz wykorzystują świece dymne. To specjalne biobójcze preparaty, które umieszcza się w aktywnych kopcach oraz korytarzach. Zadymiają przestrzenie pod ziemią, przez co wytwarza się gaz, który przegania szkodnika.
Na szczęście nie musimy dziś posiłkować się silnymi środkami chemicznymi, które zagrażają zarówno życiu gryzoni, jak i naszemu. Nie trzeba uśmiercać niechcianych gości – wystarczy ich wyprosić. Na rynku są dostępne różnego rodzaju odstraszacze zapachowe albo ultradźwiękowe, które przepędzą zwierzęta, nie wyrządzając im przy tym krzywdy. Świetnym rozwiązaniem będzie też pułapka na nornice. Jedyne, co grozi temu, kto na nią natrafi, to nieco stresu związanego z brakiem wolności. Później jednak będzie mógł buszować na innym, bezpieczniejszym dla siebie obszarze. To koszty, które warto ponieść, jeśli chcemy humanitarnie pozbyć się amatora naszych cebulek czy owoców.
Sprytna pułapka na nornice
Wspomniane pułapki to zwykle konstrukcje wykonane z metalu. Mają w swoim wnętrzu miejsce na przynętę oraz samego zwierzaka. Zazwyczaj złowienie gryzonia za ich pomocą odbywa się tak, że zwierzątko wchodzi do środka zwabione jedzeniem, a gdy ściąga zanętę z haczyka, uruchamia mechanizm zamykający pułapkę. W przypadku urządzenia takiego jak żywołapka na nornice znaczenie ma szybkość działania. Mechanizm spustowy wyróżnia się dużą czułością, a zamknięcie napędza sprężyna. To efektywna metoda, która uratowała życie już wielu gryzoniom. Opuściły działki, ogrody etc., nie ponosząc żadnego uszczerbku.
Zachęcamy do śledzenia naszego bloga. Dzielimy się w nim informacjami nie tylko o tym, jak pozbyć się nornicy bezboleśnie dla niej, a przede wszystkim bezstresowo dla nas. Współcześnie istnieje mnóstwo sposobów na wyproszenie niechcianego zwierzaka. Podpowiadamy je w kolejnych wpisach, opisujemy również najnowsze rodzaje pułapek. Z pewnością można znaleźć u nas pomysłowe, humanitarne rozwiązanie swojego problemu.