
Uszy najbliższych czworonożnych przyjaciół ludzi są dużo bardziej wrażliwe niż nasze – potrafią wychwycić dźwięki o natężeniu nawet do 60 00 Hz, podczas gdy my maksymalnie do 20 000 Hz. To sprawia, że wykorzystując ultradźwięki na psa, można bardzo skutecznie zapobiegać ich szczekaniu. W jakich sytuacjach warto je stosować? Poznaj ten prosty sposób odstraszający i zainwestuj w odpowiednie urządzenie!
Dlaczego psy nie lubią ultradźwięków?
Właściciele czworonogów doskonale wiedzą, że ich pupile mają niezwykle wyczulony słuch – potrafią usłyszeć bardzo ciche kroki na schodach, ale też reagują strachem na odgłosy fajerwerków czy petard. Ultradźwięki to piski o bardzo wysokich częstotliwościach, których ludzkie ucho nie wychwytuje, a które są doskonale słyszane, ale też nielubiane przez czworonogi. Bardzo często wykorzystuje się je jako dźwięki odstraszające psy, skutecznie działające na ich szczekanie, które bywa prawdziwym utrapieniem dla właścicielki, ale i sąsiadów.
Ultradźwięki na psa przydatne podczas tresury
Niektóre zwierzęta bardzo nerwowo reagują na pozostawianie ich samych w domu. Stają się wtedy bardzo głośne, czym przeszkadzają sąsiadom. Wykorzystując ultradźwięki na szczekanie podczas tresury dajesz pupilowi mu nieprzyjemny bodziec, który zmusza go do zaprzestania hałasowania. Te czworonogi bardzo szybko uczą się na zasadzie skojarzeń. Jeśli każdorazowo, gdy ujadają, będą słyszały drażniące dźwięki, w krótkim czasie zaprzestaną tego i staną się mniej uciążliwe dla otoczenia.
Dźwięki odstraszające psy mieszkające w sąsiedztwie
Bardzo ciekawym urządzeniem powszechnie dostępnym w sklepach z akcesoriami odstraszającymi zwierzęta, jest to emitujące głosy nieprzyjemne dla czworonogów, o kompaktowym rozmiarze. Takie ultradźwięki na szczekanie psa nie tylko sprawiają, że możesz łatwo uporać się z hałasującym zwierzęciem sąsiada, który ujada, gdy tylko przejdziesz obok jego posesji. Są także bardzo chętnie wykorzystywane przez listonoszy czy kurierów, którzy na co dzień borykają się z tą uciążliwością dostarczając przesyłki. Dźwięki odstraszające psy pomogą także czuć się bezpiecznie osobom, które bardzo boją się być zaatakowane przez biegające po ulicach bezpańskie zwierzęta.
Czy ultradźwięki działają na psa?
Domowe zwierzęta są bardzo pożądanymi członkami rodziny, którzy dodatkowo chronią posesję przed wtargnięciem intruzów. Jednak czworonogi poprzez szczekanie nie tylko ostrzegają przed włamywaczem, ale również kontaktują się z innymi zwierzętami czy wyrażają swój niepokój związany z tym, że ich właściciele opuścili mieszkanie, pozostawiając je same. Dźwięki odstraszające psy to bardzo popularna metoda tresury, ale również radzenia sobie z psią agresją na ulicy. Z reguły nie trzeba ich używać ultradźwięków stale, gdyż te czworonogi szybko uczą się, z czym może się wiązać głośne szczekanie, więc powstrzymują się od nieprzyjemnych doznań słuchowych.
Czy ultradźwięki są bezpieczne dla psów i ludzi?
Choć dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości nie są zbyt przyjemne, nie szkodzą słuchowi zwierzęcia ani nie powinny wywołać w nim traumy. Są niczym drapanie paznokciami po tablicy. Przekonaj się, jak działają ultradźwięki na psa i zdobądź skuteczne narzędzie do treningu pozostawiania go samego w domu!